MiHockey’s 2019 USHL Draft Watch (Phase 2)

 

The 2019 USHL Draft continues today as the member clubs participate in the Phase 2 Draft, open to all players eligible to play junior hockey next season who are not already protected by a USHL franchise.

Follow along as MiHockey charts the Michigan names selected and the picks made by the Muskegon Lumberjacks (in italics).

NOTE: USA Hockey’s National Team Development Program does not take part in the USHL Draft, despite their teams competing in the league. Next year’s Under-17 Team – which features eight Michigan names – has already been announced.

 

Round 1

No. 1 – Chicago Steel – Sean Farrell – Hopkinton, Mass. – NTDP alum

No. 2 – Waterloo Black Hawks – Ryder Rolston – Birmingham native – NTDP alum

No. 8 – Des Moines Buccaneers – Cameron Rowe – Wilmette, Ill. – NTDP alum

No. 11 – Madison Capitols – Davis Pennington – Saline – Wilkes-Barre/Scranton Knights

No. 14 – Muskegon Lumberjacks – Luke Mobley – St. Louis Park, Minn. – Fairbanks Ice Dogs

Round 2

No. 29 – Fargo Force – Alex Nordstrom – Hancock – Grande Prairie Storm

Round 3

No. 39 – Muskegon Lumberjacks – AJ Hodges – Littleton, Colo. – Wenatchee Wild

Round 4

No. 50 – Lincoln Stars – Dalton Norris – Oxford – Oakland Jr. Grizzlies 18U

No. 51 – Muskegon Lumberjacks – Tanner Edwards – Anchorage, Alaska – Fairbanks Ice Dogs

Round 5

No. 62 – Green Bay Gamblers – Braidan Simmons-Fischer – Detroit – Compuware 16U

No. 63 – Muskegon Lumberjacks – Tyler Williams – South Lyon – Nanaimo Clippers

Round 6

No. 77 – Sioux City Musketeers – Sam Antenucci – Beverly Hills – Brookings Blizzard

No. 86 – Dubuque Fighting Saints – Gabe Temple – Fowlerville – Wilkes-Barre/Scranton Knights

No. 90 – Dubuque Fighting Saints – Antonio Venuto – Whitmore Lake – Jamestown Rebels

No. 91 – Madison Capitols – Garrett Szydlowski – Brighton – Little Caesars 16U

Round 7

No. 99 – Dubuque Fighting Saints – Aidan McCarthy – Novi – Victory Honda 18U

No. 108 – Muskegon Lumberjacks – Ryan Sorkin – Chicago – New Jersey Rockets

Round 8

No. 122 – Muskegon Lumberjacks – Ilvari Rasanen – Tampere, Finland – Tappara Tampere Jr.

Round 9

No. 125 – Omaha Lancers – Drew Cooper – Ann Arbor – Coquitlam Express

No. 128 – Dubuque Fighting Saints – Thomas Middleton – Midland – Janesville Jets

No. 129 – Madison Capitols – Alex Trombley – Howell – Oakland Jr. Grizzlies 18U

No. 136 – Muskegon Lumberjacks – Jake Larusso – Colts Neck, N.J. – New Jersey Jr. Titans 16U

Round 10

No. 143 – Omaha Lancers – Jake Beaune – Livonia – Aberdeen Wings

No. 153 – Muskegon Lumberjacks – Dylan St. Cyr – Northville – University of Notre Dame

Round 11

No. 164 – Youngstown Phantoms – Nicholas Chmelevski – Northville – Belle Tire 16U

No. 168 – Muskegon Lumberjacks – Nick Malik – Vítkovice, Czech Republic – Frydek-Mistek HC

Round 12

No. 183 – Muskegon Lumberjacks – Zack Malik – Brno, Czech Republic – North Bay Battalion

Round 13

No. 185 – Lincoln Stars – Jaden Grant – White Lake – Oakland Jr. Grizzlies 16U

No. 188 – Omaha Lancers – Nick Nardecchia – Macomb – Oakland Jr. Grizzlies 18U

No. 189 – Dubuque Fighting Saints – Zachary Aughe – Clarkston – Detroit Victory Honda 18U

No. 191 – Fargo Force – Tim Washe – Detroit – Detroit Victory Honda 18U

No. 198 – Muskegon Lumberjacks – Nikita Shuidin – Moscow, Russia – Moscow CSKA U18

Round 14

No. 206 – Fargo Force – Brett Miller – Northville – Austin Bruins

No. 213 – Muskegon Lumberjacks – Danny Weight – Lattingtown, N.Y. – NTDP alum

Round 15

No. 215 – Lincoln Stars – Kyle Van Compernolle – Williamsburg – Fox Motors 16U

No. 228 – Muskegon Lumberjacks – Ivan Churyukanov – Moscow – Boston Junior Bruins

Round 16

No. 232 – Green Bay Gamblers – Brayden Stannard – Escanaba – Oakland Jr. Grizzlies 16U

No. 236 – Fargo Force – Judd Caulfield – Grand Forks, N.D. – NTDP alum

No. 243 – Muskegon Lumberjacks –  Timofei Dorofeev – Moscow – no team listed

Round 17

No. 248 – Omaha Lancers – Ryan Lautenbach – Brighton – Amarillo Bulls

No. 250 – Sioux City Musketeers – Dalton Duhart – Grand Blanc – Barrie Colts

No. 258 – Muskegon Lumberjacks – Charles-Alexis Legault – Pierrefonds, Quebec – no team listed

Round 18

No. 262 – Green Bay Gamblers – Jacob Willets – Erie – Amarillo Bulls

No. 273 – Muskegon Lumberjacks – Nick Cafarelli – Middleton, Mass. – Cushing Academy

Round 19

No. 277 – Green Bay Gamblers – Drake Morse – Fox Motors

No. 288 – Muskegon Lumberjacks – Noah Leibl – Del Mar, Calif. – Shawnigan Lake School Midget Prep

Round 20

No. 295 – Sioux City Musketeers – Cole Caufield – Mosinee, Wisc. – NTDP alum

No. 303 – Muskegon Lumberjacks – Vadim Kiryakov – Lone Star Brahmas

Round 21

No. 314 – Youngstown Phantoms – Josh Adams – Grand Rapids – Little Caesars 15O

No. 318 – Muskegon Lumberjacks – Conor Ronayne – Northville – Compuware 16U

Round 22

No. 333 – Muskegon Lumberjacks – Layten Liffrig – Mankato, Minn. – Mankato East/Loyola HS

MiHockey Staff

Welcome to MiHockey, your source for all things hockey in Michigan.