Boys’ high school hockey all-state teams announced (2018-19 season)

 

By @MichaelCaples –

PLYMOUTH – To kick off the final day of the 2018-19 high school hockey season, the Michigan High School Hockey Coaches’ Association has announced this year’s all-state teams.

Congrats to the following players:

Division 1 All State 1st Team Forwards
Div School First Name Last Name
1 Bay Reps Jacob Stevenson
1 Byron Center Jake Froysland
1 Detroit Catholic Central Rylan Clemons
1 Detroit Catholic Central Kyle Gaffney
1 Detroit Catholic Central Carter Korpi
1 Farmington United Ben McColl
1 Orchard Lake St. Marys Bryce Kallen
1 Rochester United Austin Streng
1 Rockford Kevin Healy
1 Saginaw heritage Brady Rappuhn
1 Saginaw heritage Parker Severson
1 Salem Colin Goleniak
Division 1 All State 2nd Team Forwards
Div School First Name Last Name
1 Alliance Jacob Young
1 Brighton High School Will Jentz
1 Byron Center Logan Davis
1 Clarkston Ryan Bolio
1 Dearborn Unified Jason Crossland
1 Jenison Jackson Bolthouse
1 Macomb Dakota Lucas Czopek
1 MIdland High Tyler Pritchett
1 New Boston United Clayton Hightower
1 Reeths-Puffer Tyler Ruple
1 Rockford Cade Baumgardner
1 Saginaw heritage Edison Symons
1 St. Clair Shores Unified Andrew Leja
1 West Ottawa Luke Linart
Division 1 All State Honorable Mention Forwards
Div School First Name Last Name
1 Bay Reps Kaleb Miller
1 Farmington United Collin Rea
1 Hudsonville Ryan Blackburn
1 Northville Rohan Barad
1 Orchard Lake St. Marys Preston Hazelton
1 Orchard Lake St. Marys Troy Clark
1 Reeths-Puffer Quinn Fowler
1 Rochester United Michael Zyrek
1 Rockford Dan Sokol
1 Royal Oak United Derek Jerzak
1 Salem Alex Schaumburger
1 Troy United Quest Bigelow
1 West Ottawa Owen Houskamp
Division 1 All State 1st Team Defenseman
Div School First Name Last Name
1 Brighton Tim Erkkila
1 Capital City Capitals Cameron Van Tighem
1 Detroit Catholic Central Brendan Miles
1 Detroit Catholic Central Joe Borthwick
1 Jenison Anthony Mollica
1 Saginaw heritage AJ Felton
Division 1 All State 2nd Team Defenseman
Div School First Name Last Name
1 Bay Reps Christopher Deneweth
1 Byron Center Trevor Davis
1 Rockford Aiden Hoffman
1 Salem Josh German
1 Troy United Keith Pilut
1 West Ottawa Tommy Buis
Division 1 All State Honorable Mention Defenseman
Div School First Name Last Name
1 Farmington United Nick Pearen
1 Macomb Dakota Shane Romback
1 New Boston United TJ Potcova
1 Orchard Lake St. Marys Andrew Dundas
1 Reeths-Puffer Rylee Bonjernoor
1 Rochester United Kyle Crutchfield
1 Traverse City West Nick Beeman
Division 1 All State 1st Team Goalies
Div School First Name Last Name
1 Capital City Capitals Ryan Gilmore
1 Detroit Catholic Central Zach Allen
1 Saginaw heritage Jack Jesko
Division 1 All State 2nd Team Goalies
Div School First Name Last Name
1 Byron Center Levi Sall
1 Eisenhower Salvatore Carabelli
1 Farmington United Bryn Sommer
Division 1 All State Honorable Mention Goalies
Div School First Name Last Name
1 Macomb Dakota Michael Kwapisz
1 Rochester United Domenico Munaco
1 West Ottawa Caleb VanHeest
Division 1 COY
Saginaw Heritage JJ Bamberger
Division 2 All State 1st Team Forwards
Div School First Name Last Name
2 Brother Rice Nick Marone
2 Davison Gage Thrall
2 Hartland Joey Larson
2 Hartland Gabe Anderson
2 Livonia Stevenson Josh Suzio
2 Livonia Stevenson Patrick McGowen
2 Plymouth Jack VanDenBeurgeury
2 Trenton Ethan Holt
2 Trenton Nolan Szczepaniak
2 White Lake Lakeland Max Cohen
2 Woodhaven Zach Robinson
2 Woodhaven Dylan Gajewski
Division 2 All State 2nd Team Forwards
Div School First Name Last Name
2 Ann Arbor Skyline Noah Bradburn
2 Bloomfield Hills Jack Luer
2 Brother Rice DJ Dixon
2 Davison Jeffrey Schmidt
2 Davison Dylan McMullen
2 Forest Hills Northern Eastern Gabriel Gunneson
2 Grand Rapids Christian Graham Kormash
2 Howell High School Graham Hassan
2 Lake Orion Lucas Barber
2 Livonia Stevenson Seth Lause
2 Marquette Sean O’Connor
2 Petoskey Kyle Hebner
2 Plymouth Ian Smith
2 Woodhaven Carson Foradori
Division 2 All State Honorable Mention Forwards
Div School First Name Last Name
2 Anchor Bay Ryan Saad
2 Ann Arbor Pioneer Gaiden Heatley
2 Bloomfield Hills Jonah Stone
2 Escanaba Grant Wickham
2 Fenton-Linden Griffins Josh Appleberg
2 Forest Hills Northern Eastern Cameron Cain
2 Grand Rapids Christian Joey Hildebrand
2 Marquette Gaetanno Cammarata
2 Marquette Tanner Phillips
2 Muskegon Mona Shores Connor Winegar
2 Rochester Stoney Creek Mason Burkhart
2 Rochester Stoney Creek Spencer Lustila
2 Saline Logan Dejanovich
2 Trenton Devin Dunn
2 White Lake Lakeland Ben Getzen
Division 2 All State 1st Team Defenseman
Div School First Name Last Name
2 Brother Rice Ethan Nystrom
2 Davison Allen Hughson
2 Hartland John Druskinis
2 Livonia Stevenson Austin Adamic
2 Saline Brendan Murphy
2 Trenton Cam Blanton
Division 2 All State 2nd Team Defenseman
Div School First Name Last Name
2 Forest Hills Northern Eastern Cure Cumming
2 Forest Hills Northern Eastern Reed Almassian
2 Grand Rapids Christian Kavenaugh Kane
2 Livonia Stevenson Stephen McDonald
2 Petoskey Andrew VanAntwerp
2 Plymouth Adam Rebecca
2 Woodhaven HS Nathan Overton
Division 2 All State Honorable Mention Defenseman
Div School First Name Last Name
2 Ann Arbor Skyline Isaac Lippert
2 Grand Rapids Christian Ashton Bol
2 Hartland Dakota Kott
2 Marquette Kobie Guidebeck
2 Saline Mason Ausmus
2 Traverse City Central Ethan VanderRoest
Division 2 All State 1st Team Goalies
Div School First Name Last Name
2 Hartland Brett Tome
2 Livonia Stevenson Eric Polzin
2 Trenton Joey Cormier
Division 2 All State 2nd Team Goalies
Div School First Name Last Name
2 Forest Hills Northern Eastern Brenden Bogema
2 Marquette Tyler Bergwall
2 Woodhaven Joseph Weise
Division 2 All State Honorable Mention Goalies
Div School First Name Last Name
2 Bloomfield Hills Jeremy Kahan
2 Grand Rapids Christian Drew Hoeksma
2 Howell Ethan Ryan
Division 2 COY
Woodhaven Bryan Sullivan
Division 3 All State 1st Team Forwards
Div School First Name Last Name
3 Alpena Kyle Van Dusen
3 Ann Arbor Father Gabriel Richard Aiden Brewer
3 Big Rapids River Spedowski
3 Calumet Brent Lokus
3 Calumet Sam Erkkila
3 Cranbrook Connor McGrath
3 De La Salle Collegiate Christian Bronzino
3 Detroit Country Day School Mickey VanAntwerp
3 East Grand Rapids Jake Adams
3 Flint Powers Catholic luke Evo
3 Houghton Brendan Erickson
3 Midland H.H. Dow Luke Blasy
3 University of Detroit Jesuit Ben Charboneau
Division 3 All State 2nd Team Forwards
Div School First Name Last Name
3 Calumet Tanner Rowe
3 Cranbrook Kam Hellman
3 East Grand Rapids Colin Stecco
3 Forest Hills Central Cole Beaufait
3 Freeland High School/ FNV Griffins Brendan Maly
3 Grand Rapids Catholic Central Jake Onstott
3 Grand Rapids Catholic Central Danny Nelson
3 Grosse Ile Chris Mihai
3 Hancock Austin Salani
3 Mt. Pleasant Andrew Hovey
3 Pinckney Sebastian Smith
3 University of Detroit Jesuit Jake Gumbel
Division 3 All State Honorable Mention Forwards
Div School First Name Last Name
3 Allen Park Michael Waddell
3 Alpena Colby Plowman
3 Berkley Josh Dudovitz
3 Big Rapids Ben Carroll
3 Cabrini Luke Metropoulous
3 De La Salle Collegiate Evan Verschaeve
3 East Grand Rapids Nathan Milanowski
3 Forest Hills Central Peter Bardelli
3 Forest Hills Central Mason Kelly
3 Gaylord Jon Allen
3 Houghton PJ Donnelly
3 Milford Austin Combs
3 Monroe St Mary’s Catholic Central Willie McGuire
3 Riverview Community High School Ryan Herzog
3 Riverview Gabriel Richard Nathan Vazquez
Division 3 All State 1st Team Defenseman
Div School First Name Last Name
3 Alpena Owen Limback
3 Cabrini Evan Taylor
3 Detroit Country Day Gino Sessa
3 Houghton Kevin Bostwick
3 Midland H.H. Dow Shane Astrike
3 U of D Jesuit Alex Chapie
Division 3 All State 2nd Team Defenseman
Div School First Name Last Name
3 Calumet Josh Vandenburg
3 Cranbrook Blake Salesin
3 De La Salle Collegiate James Carucci
3 East Grand Rapids Robbie Stuursma
3 Flint Powers Catholic Josh Kovach
3 Houghton Justin Norkol
3 Midland H.H. Dow Joey Johnson
Division 3 All State Honorable Mention Defenseman
Div School First Name Last Name
3 Big Rapids Lewis MacDonald
3 Calumet Cam Kauppinen
3 Chelsea High School Nick Holmberg
3 Forest Hills Central Ryan Jeffreys
3 Forest Hills Central Hayden Sargeant
3 Mattawan Brad Kolinski
3 Milford Kazuma Bowring
3 U of D Jesuit Cole Luken
Division 3 All State 1st Team Goalies
Div School First Name Last Name
3 Alpena High School Cooper Black
3 Detroit Country Day Sam Evola
3 Forest Hills Central Carl Mielock
Division 3 All State 2nd Team Goalies
Div School First Name Last Name
3 East Grand Rapids Tate Potteiger
3 Houghton Jimmy Pietila
3 University of Detroit Jesuit Owen Przybylo
Division 2 All State Honorable Mention Goalies
Div School First Name Last Name
3 Ann Arbor Father Gabriel Richard Riley Noble
3 Berkley Ian Wagner
3 Calumet Alex Studebaker
3 Cranbrook David Blasky
3 De La Salle Collegiate Daniel Miscavish
3 Flint Powers Catholic Brent Zloto
Division 3 COY
3 Alpena Chris Limback

MiHockey Staff

Welcome to MiHockey, your source for all things hockey in Michigan.