MiHockey’s 2020 USHL Draft Watch (Phase 2)

 

The 2020 USHL Draft continues Tuesday afternoon, as Phase 2 – all junior-eligible players – of the two-day selection process begins at 2 p.m. ET. Join MiHockey as we track all of the Michigan names selected, as well as all of the picks made by the Muskegon Lumberjacks. The ‘Jacks picks will be in italics, Michigan names in bold.

For Phase 1 Draft results – for the 2004 birth-year class – click here.

Note: USA Hockey’s National Team Development Program, though competing in the USHL, does not take part in the draft.

Round 1

No. 1 – Madison Capitols – Owen Gallatin – Defenseman – NTDP alum

No. 2 – Tri-City Storm – Hunter Strand – Center – NTDP alum

No. 4 – Des Moines Buccaneers – Tanner Latsch – Forward – NTDP alum, Muskegon native

No. 5 – Muskegon Lumberjacks – Christophe Tellier – Forward – Sherbrooke, Quebec – Surrey Eagles

No. 7 – Sioux City Musketeers – Daniel Laatsch – NTDP alum

No. 11 – Muskegon Lumberjacks – Davis Pennington – Defenseman – Saline native

 

Round 2

No. 27 – Omaha Lancers – Noah Carlin – Defenseman – Marine City native

No. 31 – Green Bay Gamblers – Brayden Stannard – Forward – Escanaba native

 

Round 3

No. 38 – Sioux Falls Stampede – Noah Grannan – Goaltender – NTDP alum

No. 42 – Muskegon Lumberjacks – Brett Bliss – Defenseman – Chelmsford, Mass. – Surrey Eagles

No. 43 – Lincoln Stars – Jake Beaune – Defenseman – Livonia native

No. 46 – Madison Capitols – Daniyal Dzhaniyev – Center – NTDP alum

 

Round 4

None

 

Round 5

No. 64 – Muskegon Lumberjacks – Easton Young – Defenseman – Eveleth, Minn. – Grand Rapids High School

No. 68 – Youngstown Phantoms – Jack Mesic – Defenseman – Plymouth native

No. 69 – Sioux Falls Stampede – Daniel Russell – Center – Traverse City native

No. 77 – Muskegon Lumberjacks – Jan Skorpik – Goaltender – Hostivice, Czech Republic – Sparta Praha Jr.

 

Round 6

No. 81 – Omaha Lancers – Cooper Black – Goaltender – Alpena native

No. 82 – Muskegon Lumberjacks – Benjamin Strinden – Forward – Fargo, N.D. – NorthStar Christian Academy

 

Round 7

No. 95 – Cedar Rapids RoughRiders – Grant Hindman – Defenseman – Oakland Township native

No. 103 – Green Bay Gamblers – Victor Mancini – Defenseman – Saginaw native

No. 104 – Youngstown Phantoms – Owen Bartoszkiewicz – Goaltender – Northville native

 

Round 8

No. 114 – Tri-City Storm – Nick Nardecchia – Left Wing – Macomb native

 

Round 9

No. 126 – Des Moines Buccaneers – Evan Orr – Defenseman – Detroit native

No. 127 – Muskegon Lumberjacks – Laker Aldridge – Forward – Lake Orion native

 

Round 10

No. 142 – Muskegon Lumberjacks – Alexander Fendler – Right Wing – St. Louis, Mo. – St. Louis Blues AAA 15’s

No. 152 – Chicago Steel – Matthew Beniers – Hingham, Mass. – NTDP alum

 

Round 11

No. 157 – Muskegon Lumberjacks – Timofey Spitserov – Right Wing – St. Petersburg, Russia – Culver Academy

 

Round 12

No. 168 – Madison Capitols – Daniel Nekhamiyev – Forward – Ann Arbor native

No. 171 – Des Moines Buccaneers – Hunter McKown – Center – NTDP alum

No. 172 – Muskegon Lumberjacks – Thomas Sinclair – Center – Toronto, Ont. – St. Michael’s Buzzers

No. 173 – Youngstown Phantoms – Connor McGrath – Center – Bloomfield

Round 13

No. 183 – Madison Capitols – Jacob Badal – Center/Wing – Flushing native

No. 187 – Muskegon Lumberjacks – Owen Carlile – Center – Brighton native

No. 193 – Omaha Lancers – Chris Hedden – Defenseman – Kalamazoo native

 

Round 14

No. 202 – Muskegon Lumberjacks – Cameron Recchi – Center/Wing – Fox Chapel, Pa. – Maryland Black Bears

No. 208 – Omaha Lancers – Owen West – Defenseman – Belle Tire 15O

 

Round 15

No. 217 – Muskegon Lumberjacks – Landon Slaggert – Center – South Bend, Ind. – NTDP alum

No. 223 – Omaha Lancers – Zakary Karpa – Center – NTDP alum

No. 224 – Fargo Force – PJ Forgione – Compuware 15O

 

Round 16

No. 231 – Des Moines Buccaneers – Braden Rourke – Defenseman – Oakland Jr. Grizzlies 15O

No. 232 – Muskegon Lumberjacks – Brendan Kennette – Defenseman – Tecumseh, Ont. – Burlington Cougars

No. 241 – Dubuque Fighting Saints – Carter Primo Self – Forward – Grand Rapids native

No. 242 – Omaha Lancers – Jakob Karpa – Defenseman – Victory Honda 18U

Round 17

No. 247 – Muskegon Lumberjacks – Luke Kron – Center – Andover, Minn. – Andover High School

 

Round 18

No. 260 – Cedar Rapids RoughRiders – Andrew Garby – Defenseman – Canton native

No. 262 – Muskegon Lumberjacks – Ryan Vellucci – Right Wing – Little Caesars 18U

Round 19

No. 277 – Muskegon Lumberjacks – Anson Thornton – Goaltender – Maple, Ont. – Toronto Titans

Round 20

No. 292 – Muskegon Lumberjacks – John Evans – Right Wing – Surrey, B.C. – West Kelowna Warriors

 

Round 21

No. 307 – Muskegon Lumberjacks – Aydar Suniev – Forward – Moscow, Russia – Hill Academy

No. 309 – Sioux Falls Stampede – Jacob Thomas – Defenseman – Detroit Country Day

 

Round 23

No. 339 – Sioux Falls Stampede – Kyle Gaffney – Forward – Detroit Catholic Central

MiHockey Staff

Welcome to MiHockey, your source for all things hockey in Michigan.