Photo by Andrew Knapik/MiHockey

2020 Boys’ High School Hockey State Playoffs: Regional Final match-ups

March 4 will serve as one of the biggest days of the high school hockey season, as all of the regional finals in Divisions 1-3 take place across the state. Here are the match-ups that will decide who moves one big step closer to Plymouth in the quest to reach USA Hockey Arena for the final weekend of the 2019-2020 MHSAA Boys’ Ice Hockey State Tournament.

 

Division 1

 

Regional 1

Muskegon Reeths-Puffer (17-7-2) vs. Traverse City West (17-9-1)

L.C. Walker Arena

Mar. 4, 6:30 p.m.

 

Regional 2

Byron Center (16-10-1) vs. Holland West Ottawa (13-10-3)

Griff’s IceHouse West

Mar. 4, 7 p.m.

 

Regional 7

Detroit Catholic Central (19-5) vs. Birmingham Groves (16-10-1)

USA Hockey Arena

Mar. 4, 7:30 p.m.

 

Regional 8

Northville (8-18-1) vs. Salem (17-10)

Novi Ice Arena

Mar. 4, 5:45 p.m.

 

Regional 3

Richland Gull Lake (17-7) vs. Holt (12-13)

Munn Ice Arena

Mar. 4, 7 p.m.

 

Regional 4

Saginaw Heritage (23-3) vs. Bay City Western (14-12-1)

Midland Civic Center

Mar. 4, 7:15 p.m.

 

Regional 5

Brighton (16-8-2) vs. Howell (17-10)

Kensington Valley Ice House

Mar. 4, 6 p.m.

 

Regional 6

Macomb L’Anse Creuse North (13-13) vs. Rochester Adams (14-12)

Mt. Clemens Ice Arena,

Mar. 4, 7 p.m.

 

 

Division 2

 

Regional 11

Rockford (11-13-1) vs. Ada Forest Hills Eastern (18-7-2)

Patterson Ice Arena

Mar. 4, 7:30 p.m.

 

Regional 12

Davison (19-7) vs. Hartland (17-6-2)

Hartland Sports Center

Mar. 4, 5:30 p.m.

 

Regional 15

Livonia Stevenson (24-2-1) vs. Novi (13-10-3)

Eddie Edgar Ice Arena

Mar. 4, 6:15 p.m.

 

Regional 16

Saline (9-16-1) vs. Trenton (19-6-1)

Arctic Coliseum

Mar. 4, 6 p.m.

 

Regional 13

Lake Orion (17-8-1) vs. Bloomfield Hills Brother Rice (19-6-2)

Oak Park Ice Arena

Mar. 4, 5 p.m.

 

Regional 14

Port Huron Northern (13-14) vs. Clinton Township Chippewa (16-9-1)

Suburban Ice Macomb

Mar. 4, 5:30 p.m.

 

Regional 9

Escanaba (14-11) vs. Marquette (22-4)

Negaunee Ice Arena

Mar. 4, TBA

 

Regional 10

Muskegon Mona Shores (18-8) vs. Traverse City Central (21-3-2)

Howe Arena (Traverse City)

Mar. 4, 7 p.m.

 

Division 3

 

Regional 19

Midland Dow (20-6) vs. Flint Powers Catholic (17-7-2)

Flint Iceland Arena

Mar. 4, 7 p.m.

 

Regional 20

Grand Rapids Catholic (13-10-3) vs. Grand Rapids Forest Hills (22-4)

Southside Ice Arena

Mar. 4, 7:30 p.m.

 

Regional 23

Livonia Churchill (13-11-2) vs. Chelsea (13-11-2)

Ann Arbor Ice Cube

Mar. 4, 3:30 p.m.

 

Regional 24

Riverview (21-5-1) vs. Riverview Gabriel Richard (18-8)

Yack Arena

Mar. 4, 7:30 p.m.

 

Regional 17

Houghton (17-9) vs. Calumet (20-5-1)

MacInnes Ice Arena

Mar. 4, 7 p.m.

 

Regional 18

Sault Ste. Marie (2-22) vs. Gaylord (13-12)

Northern Lights Arena

Mar. 4, 6 p.m.

 

Regional 21

Pinckney (14-12) vs. Detroit Country Day (21-3)

Southfield Sports Arena

Mar. 4, 7:10 p.m.

 

Regional 22

Grosse Pointe South (22-5) vs. Grosse Pointe Woods (15-12)

John Lindell Ice Arena

Mar. 4, 4:30 p.m.

MiHockey Staff

Welcome to MiHockey, your source for all things hockey in Michigan.